Úkolem práce je optimalizovat a implementovat už existující algoritmus na výpočet topologického stupně zobrazení. Student se seznámí se základy geometrie a výpočetní topologie a s některými jejich aplikacemi,
především pro algoritmické řešení soustav nelineárních rovnic a výpočet pevných bodů funkce.
Student také do hloubky porozumí odpovědi na následující otázky:
Jak souvisí existence řešení dvou rovnic o dvou neznámých s omotáváním provázku kolem jednoho bodu v rovině? Jaká je vícerozměrná analogie? Jednoduchá a zcela neoptimalizovaná verze programu je zatím na topdeg.sourceforge.net. Aktuální kód je v jazyce Objective Caml s využitím knihovny smath pro práci s intervalovou aritmetikou, a částmi programu RSolver Stefana Ratschana. Zatím jsme se však u složitějších funkcí nedostali dál než do dimenze asi 10.Algoritmus má potenciál k výrazné optimalizaci. Rád bych ho časem předělal do samostatného a jednodušeji použitelného nástroje který bude nezávislý na RSolveru. Úvodní literatura:
|
Cílem práce je zdokonalit nástroje pro popis kořenů (t.j. f-1(0)) funkcí f: X → Rn kde X je kompaktní podmnožina Rm. Tato úloha ve svém speciálním případě zahrnuje řešení n reálnych rovnic o m neznámých. Při studiu robustních vlastností navíc předpokládáme, že funkci f neznáme přesně, ale jenom její aproximaci, která může pocházet z měření anebo odhadů. Funkce může být reprezentována například jako seznam přibližných hodnot ve vrcholech vícerozměrné mřížky.
Kromě řady teoretických analýz pracuji v současné době na praktické implementaci některých algoritmů, které rozpoznají existenci robustních kořenů v určitých případech. (V plné obecnosti jde o nerozhodnutelný problém.)