- Úvod
- Ústav
- Lidé
- Výzkum
- Aplikace
- Semináře a akce
- Knihovna
- Doktorské studium
- Kariéra
OP JAK - MŠMT EH23_025/0008715 [Registrované výsledky] 2025 - 2028
Hlavní řešitel: Prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D., FCMA
Spoluřešitel za ÚI: Ing. Mgr. Jaroslav Hlinka, Ph.D.
Projekt se zabývá současnými výzvami spojenými s negativním dopadem cirkulujících reprezentací digitálního ekosystému na individuální psychiku a chování společnosti. Cílem je poskytnout multidisciplinární program analýz mechanismů maladaptivních reprezentací. Obsahuje tři záměry studující dopad mediálních reprezentací na jedince a následně na společnost. Tyto analýzy poskytují empirický podklad k tvorbě a hodnocení remediačních strategií cílených na nejproblematičtější domény globálních jevů.
Projekt řeší problematiku role cirkulujících reprezentací v dopadu globálních jevů jako jakými jsou např. volatilní ekonomické prostředí a inflace, terorismus, hrozba vojenského konfliktu, riziko opětovné pandemie, klimatická změna, migrace, politická polarizace, problémová kybersexualita, manipulativní narativy a desinformace. Společným důsledkem těchto výzev je vysoká míra individuálně pociťované nejistoty a stresu, které mají za následek nárůst duševních onemocnění a pokles wellbeingu obecně. Na pocitu nejistoty (a odvozených jevů) se podílí maladaptivní mediální reprezentace (např. dezinformace a konspirační teorie). Výsledkem je ideová a politická polarizace, názorová rigidita, nárůst extremismu a další celospolečenská rizika.
Budování společenské odolnosti vůči uvedeným výzvám vyžaduje hlubší poznání změn epistemického procesu ve stávajícím digitálním ekosystému. Ten je charakterizován bezprecedentní cirkulací reprezentací, tedy obrazo-textů mediálních obsahů, které přenášejí a utvářejí kolektivní reprezentace s celospolečenským dopadem.
Předkládaný projekt odpovídá na současnou a bezprecedentní výzvu spojenou s negativním dopadem cirkulace materiálních reprezentací na prožívání a chování jedince i společnosti. Přináší ucelený program analýzy a odvozené remediace uvedených dopadů. Řešení problematiky nezbytně vyžaduje interdisciplinární přístup, proto tým zahrnuje experty v oblasti humanitních a společenských věd (psychologie, antropologie, sociologie, filozofie, politologie, duševní zdraví, mediální studia), doplněný o odborníky v oblasti kognitivní neurovědy, psychiatrie, výpočetní vědy a analýzy komplexních systémů.
Registrační číslo projektu: CZ.02.01.01/00/23_025/0008715
Podpořil/a: MŠMT v rámci výzvy programu OPJAK: SPOLEČENSKÉ A HUMANITNÍ VĚDY: ČLOVĚK A LIDSTVO V GLOBÁLNÍCH VÝZVÁCH SOUČASNOSTI
Na projekt je poskytována finanční podpora od EU.