- Úvod
- Ústav
- Lidé
- Výzkum
- Aplikace
- Semináře a akce
- Knihovna
- Doktorské studium
- Kariéra
OP JAK - MŠMT EH23_025/0008711 [Registrované výsledky] 2025 - 2028
Hlavní řešitel: prof. RNDr. Ladislav Kvasz, Dr.
Spoluřešitel za ÚI: RNDr. Petra Vidnerová, Ph.D.
Projekt se pokusí zodpovědět otázku, co dělá vědění relevantním, důvěryhodným a akceptovatelným, a to jednak z hlediska modelů lidské racionality a jejích mezí, jednak z hlediska diverzity a různých forem komunikace.
Projekt integruje expertízu a metody několika vědeckých disciplín (zejména filosofie, sociologie, počítačových věd a historie vědy) s cílem komplexně analyzovat a vysvětlit vliv nových informačních technologií na vědecké poznání a společenskou důvěru v expertní vědění.
Výzkumná agenda projektu je realizována ve dvou výzkumných záměrech: první výzkumný záměr „Věda, vědecké poznání a disruptivní technologie“ se soustředí na analýzu vzniku, cirkulace, praxe sdílení a využívání vědeckého poznání a vlivu moderních technologií na stabilitu a narušení těchto procesů. Druhý výzkumný záměr „Racionalita a logika pro informační společnost“ se věnuje filosofickým, logickým a kognitivním předpokladům a mezím lidské racionality, společenské roli kritického myšlení a analýze mechanismů, které vedou k narušení důvěry ve vědu a k proliferaci konspiračních teorií.
S projektem vznikne devět desítek veřejně přístupných odborných publikací. Uskuteční se řada vzdělávacích akcí pro odborníky s cílem posílit využití výsledků výzkumu v další vědecké praxi i ve vzdělávání. Půjde například o metodologické semináře pro studenty doktorských programů k vědeckému využití nástrojů umělé inteligence, letní školy zaměřené na studenty vysokých škol a na rozvoj kompetencí v oblasti digitálních metod a nástrojů v humanitních oborech. Vzniknout mají také inovativní metodické materiály pro výuku kritického myšlení na středních školách.
Registrační číslo projektu: CZ.02.01.01/00/23_025/0008711
Na projekt je poskytována finanční podpora od EU.